31.03.2015

"Photobook, czyli książka fotograficzna" - fotorelacja

Niektóre spośród omawianych przez Rafała Milacha książek:
"2013" Justin James Reed
"Negatives are Stored" Vladyslav Krasnoshchok
"The Pigs" Carlos Spottorno
"Euromaidan" Vladislav Krasnoshek, Sergiy Lebedynskyy
"A Living Man Declared Dead and Other Chapters" Taryn Simon
"Ghetto" Adam Broomberg, Oliver Chanarin
"The Secret History of Khava Gaisanova" / "The Sochi Project" Rob Hornstra, Arnold van Bruggen
"This Equals That" Jason Fulford, Tamara Shopsin
"The Present" Paul Graham
"British Algae: Cyanotype Impressions" Anna Atkins
"The Afronauts" Cristina De Middel          

fot. Bartek Zaborowski / Gridimages.pl





































26.03.2015

Bardzo dziękujemy za dzisiejsze spotkanie! Rafałowi Milachowi za ciekawy wykład i Wam, Drodzy Miłośnicy Fotografii, za jak zwykle liczną obecność i pytania. To chyba była najdłuższa dyskusja w całej historii naszego cyklu!

Na zdjęciu na ekranie książka "Ghetto" Adama Broomberga i Olivera Chanarina, którą Rafał Milach nazwał swoim objawieniem.


18.03.2015

"Photobook, czyli książka fotograficzna“ - prowadzenie: Rafał Milach

Już w najbliższy czwartek, 26 marca o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Rafałem Milachem "Photobook, czyli książka fotograficzna“. Czekamy na Was tradycyjnie w barze Studio. GORĄCO ZAPRASZAMY!

Czym właściwie jest książka fotograficzna i czemu zawdzięcza swój sukces w ostatnim czasie? Dlaczego dzisiaj fotograf bez książki nie czuje się artystą kompletnym? Jak i czy książka fotograficzna definiuje rynek fotografii i czy jest tylko przejściową modą czy obiektem, który był zawsze gdzieś w pobliżu? Jak zmienił się rozkład sił na linii fotograf - wydawca i czy fotograf musi stać się jednoosobową instytucją? Nie obiecuję odpowiedzieć na wszystkie z tych pytań, ale warto się nad nimi wspólnie zastanowić, żeby przybliżyć się do medium jakim jest książka fotograficzna dzisiaj.

Rafał Milach
Fotograf i twórca książek. Absolwent ASP w Katowicach oraz ITF w Opawie (Republika Czeska) - obecnie wykładowca na tej uczelni. Od ponad 10 lat realizuje projekty poświęcone transformacji w krajach rosyjskojęzycznych i Europie Środkowo-Wschodniej. Efektem tej pracy są książki “The Winners” (2014), “Black Sea of Concrete” (2013) i “7 Rooms” (2011). W 2012 r. Czytelnia Sztuki opublikowała książkę “W samochodzie z R” - zapis podróży Rafała wokół Islandii z pisarzem Huldarem Breiðfjörðem. Wystawy indywidualne, m.in. w C/O Berlin i Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Stypendysta MKiDN, Magnum Foundation, Fundacji World Press Photo i Europejskiej Fundacji Kultury. Laureat ważnych nagród w konkursach World Press Photo, Pictures of the Year International, Photography Book Now oraz Paris Photo/Aperture Foundation PhotoBook Awards. Współzałożyciel międzynarodowego kolektywu Sputnik Photos. Prace w kolekcjach Kyosato Museum of Photographic Arts w Japonii, Brandts i C/O Berlin.
 

fot. Rafał Milach, książki z lat 2000-2014


7.03.2015

"Krew i łzy, czyli czy fotografia wojenna może zmienić świat" - fotorelacja

Autorzy omawiani podczas spotkania: członkowie Bang Bang Club - Greg Marinovich, João Silva, Kevin Carter, Ken Oosterbroek, a także James Nachtwey, Sebastião Salgado, Eddie Adams. Piotr Andrews zaprezentował także własne fotografie.

fot. Bartek Zaborowski / Gridimages.pl