29.08.2015

„A Film About With Anders Petersen“ - pokazy w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Poznaniu

Drodzy Miłośnicy Fotografii, przed nami ostatni film Kina Letniego vol. 1 w ramach Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Będzie to niezwykle poruszający dokument o życiu jednego z najważniejszych współczesnych fotografów, czyli „A Film About With Anders Petersen“ w reżyserii JH Engströma.

PROGRAM:
03.09.2015, godz. 20:30, Plac Defilad, Pl. Defilad 1 - Warszawa
10.09.2015, godz. 20:30 FORUM Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28 - Kraków
17.09.2015, godz. 20:30 bar GALOP, ul. Kościuszki 873 - Katowice
18.09.2015, godz. 20:30 BRZEG Wschodni, ul. Wioślarska 74 - Poznań

Film jest osobistą opowieścią fotografa o fotografie. JH Engström prezentuje Andersa Petersena, wybitnego szwedzkiego artystę, swego mentora i przyjaciela. Wyrazisty styl Petersena, znany m.in. z takich książek jak “Café Lehmitz”, wpłynął na pokolenia fotografów. Jego umiejętność opowiadania o intymnych relacjach ludzi z różnych środowisk zdobyła mu uznanie na całym świecie. Film jest niezwykłą okazją, aby poznać zarówno drogę twórczą Petersena, jak i jego prywatne życie. Jego emocje, marzenia i słabości, z którymi wielu z nas może się identyfikować. Obraz jest bogato ilustrowany przykładami z dorobku artysty, dzięki czemu możemy prześledzić, jak jego twórczość ewoluowała przez lata. Bliska więź reżysera z bohaterem zaowocowała stworzeniem głębokiego i przejmującego portretu Andersa Petersena.

Tytuł oryginalny: A Film About With Anders Petersen
Kraj: Szwecja
Rok produkcji: 2006
Reżyseria: JH Engström
Produkcja: JH Engström
Czas trwania: 52 minuty



13.08.2015

“Portret prywatny, czyli bliskie spotkanie z Andrzejem Świetlikiem”

Zapraszamy mieszkańców Warszawy na fotograficzną sesję portretową i spotkanie ze znakomitym portrecistą - Andrzejem Świetlikiem. Akcja “Portret prywatny, czyli bliskie spotkanie z Andrzejem Świetlikiem” odbędzie się w ramach 13. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego i jest wynikiem współpracy TEATRu WARSawy oraz WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI. Projekt ten nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego “ja”. Projekt “Portret prywatny, czyli bliskie spotkanie z...” został pomyślany jako wydarzenie cykliczne. Na kolejne jego odsłony zaprosimy niebawem.

Akcja “Portret prywatny, czyli bliskie spotkanie z Andrzejem Świetlikiem” odbędzie się w następujących dniach:

· 5 września 2015 roku, w godz. 11:00 - 19:00, Teatr WARSawy (Rynek Nowego Miasta 5/7) - 7 sesji portretowych. Każdy uczestnik będzie miał 60 minut, podczas których w wyniku spotkania i rozmowy z artystą powstanie portret autorstwa Andrzeja Świetlika. Każdy z uczestników otrzyma portret w formie wydruku archiwalnego. Fotografia będzie sygnowana przez autora. Obowiązują zapisy. Ilość miejsc ograniczona.

· 6 września 2015 roku, godz. 19:00, Teatr WARSawy (Rynek Nowego Miasta 5/7) - spotkanie z Andrzejem Świetlikiem, które poprowadzi Piotr Ratajczak. Wstęp wolny.


Warunki uczestnictwa w sesji portretowej:
· zgłoszenia zawierające imię i nazwisko, telefon oraz adres do korespondencji będą przyjmowane na adres: info@wszyscyjestesmyfotografami.pl. Szczegółowe informacje zostaną przesłane drogą mailową po przyjęciu zgłoszenia. W akcji portretowania mogą uczestniczyć tylko pojedyncze osoby. Uwaga! Decyduje kolejność zgłoszeń.
· koszt wykonania portretu wraz z sygnowanym wydrukiem: 200 zł płatne przed spotkaniem na rachunek bankowy organizatora.


Andrzej Świetlik (ur. 1951) absolwent ASP w Warszawie. Współtwórca awangardowo-anarchistycznej grupy Łódź Kaliska. Pracuje na polu sztuki i reklamy. Głównym tematem jego zdjęć jest człowiek, od portretu po artystyczną impresję. Autor wielu wystaw indywidualnych, m.in.: „Portrety świetliste”, „Ciszej nieco”, „Jak dzieci”, „Nadziei 5”, „Bajki”, „Błękitny Świetlik”, „Artyści starali się przychodzić, chętnie”. Wspólnie z artystami Łodzi Kaliskiej wielokrotnie wystawiał w prestiżowych galeriach na całym świecie: w Marsylii, Tokio, Pekinie, Wiedniu, Kolonii, Budapeszcie. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Piotr Ratajczak (ur. 1975) absolwent reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, pełnił m.in. funkcję Dyrektora Artystycznego Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, kierownika literackiego Teatru Współczesnego w Szczecinie, jest szefem artystycznym festiwalu Konfrontacje Młodych m-Teatr w Koszalinie, a także członkiem rady programowej Festiwalu Kontrapunkt. W 2015 r będzie członkiem Jury 13 Ogólnopolskiego przeglądu Monodramu Współczesnego. Jako reżyser zrealizował ponad 20 spektakli w teatrach w Szczecinie, Lublinie, Koszalinie, Bydgoszczy, Bielsku-Białej, Zielonej Górze, Warszawie, Poznaniu, Sosnowcu, Krakowie. W Teatrze WARSawy wyreżyserował monodramy: „I będą święta”, „Tato nie wraca” Piotra Rowickiego w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. W październiku 2015 r odbędzie się ich kolejna premiera w jego reżyserii pt.: „Wojna to tylko kwiat”.


Autorki cyklu: Monika Szewczyk-Wittek i Katarzyna Sagatowska
Organizatorzy: TEATR WARSawy, WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI
Patronat medialny: Artinfo.pl, Doc! Photo Magazine, FotografiaKolekcjonerska.pl, Interia, Radio dla Ciebie, SKM.

Więcej:
www.facebook.com/wszyscyjestesmyfotografami
www.teatrwarsawy.pl
www.facebook.com/TEATRWARSawy



7.08.2015

„Dans un océan d'images“ - pokazy w Warszawie, Krakowie, Katowicach i Poznaniu

Drodzy Miłośnicy Fotografii, zapraszamy na kolejny film z cyklu KINO LETNIE VOL. 1. Tym razem produkcja z Kanady „Dans un océan d'images“ Helen Doyle.

PROGRAM:
06.08.2015, godz. 21:00, Plac Defilad, Pl. Defilad 1 - Warszawa
13.08.2015, godz. 21:00 FORUM Przestrzenie, ul. Marii Konopnickiej 28 - Kraków
20.08.2015, godz. 21:00 bar GALOP, ul. Kościuszki 873 - Katowice
27.08.2015, godz. 21:00 BRZEG Wschodni, ul. Wioślarska 74 - Poznań


Codziennie jesteśmy bombardowani tysiącami zdjęć. Czy nadal jesteśmy w stanie naprawdę je zobaczyć? Czy nadal działają na nas obrazy wojny i jej skutków? Helen Doyle zabiera nas na wyprawę w poszukiwaniu znaczenia fotografii, przedstawiając różnorodny zbiór obrazów, które szokują i wzruszają. Autorka prezentuje twórców, którzy starają się znaleźć nowe środki wyrazu na opisanie współczesnego świata. Zobaczymy poetyckie zdjęcia z Afganistanu Lany Šlezić, wstrząsające kadry z Azji Philipa Blenkinsopa, monumentalne instalacje Alfredo Jaara, miniaturowe rekonstrukcje wojenne Paolo Ventury, dokumentacje konfliktów zbrojnych Stanleya Greene’a i Geerta van Kesterena. Podążymy za Letizią Battaglią na Sycylię, Nadią Benchallal do Algierii, Bertandem Carrière na plaże Normandii oraz Serem Phousera Ingiem do Kambodży. To film dla tych, którzy codziennie wykonują dziesiątki zdjęć telefonami komórkowymi. Dla tych, którzy chcą zrozumieć zmieniającą się rzeczywistość i prace artystów, starających się tę rzeczywistość opisać.

Tytuł oryginalny: Dans un océan d'images (Frameworks. Images of a Changing World)


Kraj: Kanada

Rok produkcji: 2013

Reżyseria: Helen Doyle

Produkcja: InformAction

Występują: Letitzia Battaglia, Nadia Benchallal, Philip Blenkinsop, Bertrand Carrière, Stanley Greene, Alfredo Jaar, Geert van Kesteren, Sera Phousera Ing, Lana Šlezić, Paolo Ventura

Czas trwania: 90 minut