26.03.2014

Zapraszamy na drugie spotkanie w ramach cyklu WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI VOL. 1!

2.04.2014 (środa), godz. 20:00 "Jak zrobić dobre zdjęcie, czyli czego chciałyby nas nauczyć podręczniki fotograficzne”. Prowadzenie: Paweł Szypulski. 

Poniżej więcej szczegółów. Spotkanie tradycyjnie zakończy dyskusja. Czekamy na Was!

Zaczęło się od odkrycia w wydanej w 1941 r. w Niemczech książce „Leica. Handbuch” ilustracji prezentującej możliwości jednego z obiektywów Leitz, pozwalającego na uchwycenie scen grupowych w trudnych warunkach oświetleniowych. Na zdjęciu widać równe rzędy ludzi, którzy podczas wieczornej ceremonii wykonują gest nazistowskiego pozdrowienia. W tle dostrzegalne są flagi ze swastykami. Odnalezienie tego rodzaju zdjęcia w książce, która z uwagi na czysto techniczny charakter, na pozór mogłaby zdawać się neutralna ideologicznie, było dla mnie inspiracją do rozpoczęcia badań nad podręcznikami dla fotoamatorów wydanymi w Polsce. Nie trwało długo nim natrafiłem na ich stronach na Feliksa Dzierżyńskiego, budowniczych Nowej Huty i Lecha Wałęsę. Skąd się tam wzięli i jak ich obecność ma się do fundamentalnego pytania dręczącego każdego posiadacza aparatu fotograficznego: jak zrobić dobre zdjęcie?

Paweł Szypulski
Twórca i badacz kultury wizualnej pracujący z różnorodnymi materiałami archiwalnymi. Absolwent Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w krytycznej analizie tekstowych i fotograficznych świadectw osobistych. Współpracownik Miesiąca Fotografii w Krakowie.

fot. Karl Sutterlin, Retusz, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 1973, s. 32

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza