29.04.2014

Zapraszamy na czwarte spotkanie w ramach cyklu WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI VOL. 1! 

Już 7 maja (środa), o godz. 19:00, Agnieszka Pajączkowska opowie o “Fotografiach rodzinnych w działaniu, czyli po co oglądać stare zdjęcia”. 

Poniżej więcej szczegółów. Spotkanie tradycyjnie zakończy dyskusja. Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie! Czekamy na Was!

Mamy dla Was specjalną prośbę od prowadzącej: "Chcesz dołączyć do spotkania swoją opowieść o rodzinnej fotografii? Zapraszamy do przesłania wybranego, zeskanowanego/sfotografowanego zdjęcia z własnego rodzinnego albumu na adres wszyscyjestesmyfotografami@gmail.com lub przyniesienia go na spotkanie na nośniku cyfrowym. Zachęcamy do wybrania fotografii, z którą wiąże się opowieść, anegdota lub historia - o sfotografowanej osobie / sytuacji / samym zdjęciu jako przedmiocie. Podczas spotkania będzie czas, aby obejrzeć wszystkie zdjęcia i posłuchać wybranych opowieści."

Oto szczegóły spotkania:
Przedwojenne zdjęcie z białym niedźwiedziem, spacer pod rękę po słonecznej ulicy, wizyta w fotograficznym studio. Powojenny portret w obozowym pasiaku, kolorowana farbami fotografia ślubna, zdjęcie na molo w Sopocie lub do dokumentu, z dedykacją. Tak może wyglądać zestaw zdjęć wyszukanych na targu staroci, fotografie z jednego rodzinnego albumu lub pliki pozgrywane z internetowych, ogólnodostępnych archiwów fotograficznych. Większość z nas takie zdjęcia ma lub zna, czasami budzą fascynację, czasami nudę. O co warto pytać fotografie rodzinne i prywatne? Jak zmienia się ich status, gdy trafiają do publicznego obiegu? Jak są używane? W jaki sposób i dlaczego warto o nich rozmawiać, jak docierać do tych, których na próżno szukać w Internecie? Przykładem będą konkretne fotografie, zbiory archiwalne, ale również – działania i projekty społeczno-artystyczne. Zapraszamy, aby na spotkanie przyjść z wybranym, zeskanowanym zdjęciem z własnego rodzinnego albumu.

Agnieszka PajączkowskaAnimatorka kultury, kulturoznawczyni, doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW. Zajmuje się fotografią w perspektywie studiów wizualnych, w szczególności jej relacją z badaniem historii i pamięcią o Zagładzie w Polsce. Od 2007 roku związana z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę". Koordynowała m.in. "Seminarium wizualne" i "Migawki. Seminarium fotograficzne". Jest Latającą Animatorką Kultury - zajmuje się edukacją wizualną, wspieraniem projektów lokalnych i używaniem fotografii w działaniach społeczno-kulturalnych. Ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury od 2008 roku realizuje projekty dla lokalnych społeczności. Prowadzi Wędrowny Zakład Fotograficzny.

Fot. Agnieszka Pajączkowska (2), Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" oraz Karolina Sobel





26.04.2014

Dokumentacja foto ze spotkania "Jak czytać zdjęcia, czyli interpretacje współczesnej fotografii", które poprowadził Bownik.

Jeszcze raz dziękujemy Bownikowi za inspirujący wykład, a Wam za wspaniałą obecność!












24.04.2014

Bardzo dziękujemy za wczorajsze spotkanie!
Bownikowi za gęsty i inspirujący wykład i Wam, Drodzy Miłośnicy Fotografii, za ponownie bardzo liczne przybycie!
A barowi Studio za niezmiennie ciepłą gościnę!

fot. w tle: Jeff Wall, "Milk", 1982

Niebawem dokumentacja foto ze spotkania, a my już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie. 7 maja o godz. 19:00. Agnieszka Pajączkowska poprowadzi wykład na temat: “Fotografie rodzinne w działaniu, czyli po co oglądać stare zdjęcia”. Będziemy na Was czekać!

 

17.04.2014

Zapraszamy na trzecie spotkanie w ramach cyklu WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI VOL. 1! 

23.04.2014 (środa), godz. 18:00 “Jak czytać zdjęcia, czyli interpretacje współczesnej fotografii”. Prowadzenie: Bownik.

Poniżej więcej szczegółów. Spotkanie tradycyjnie zakończy dyskusja. Czekamy na Was!

Nie wystarczy tylko patrzeć. Fotografie warto czytać, by dostrzec zaszyte wartości, historie i treści. Filtrowanie przez wiedzę o kulturze, historię sztuki i współczesne zagadnienia socjologiczno-polityczne pozwala odkryć ciągłość tradycji fotografii. W trakcie spotkania zostaną przywołane konkretne fotografie i ich interpretacje. Prowadzący zwróci uwagę na wielowątkowość odczytywania obrazu fotograficznego i indywidualne podejście odbiorców w zderzeniu z zakodowaną przez autora treścią.

Bownik
Jego wielkoformatowe fotografie przedstawiają tematy związane z młodością, rekonstrukcją wartości i oddziaływaniem zjawisk technologicznych na codzienne życie. Konwencje wizualne zaczerpnięte z kina („Przejście”, „Scena A”, „Scena B”), archiwów policyjnych („Krata”, „Bez tytułu”) i klasycznych przedstawień malarskich („Disassembly”, „Łania”, „Aleksandra”) są mapą, po której się porusza. Wykorzystując relacje pomiędzy minionym a aktualnym, sztucznym a realnym, utrwalonym i nieistniejącym bada możliwości oddziaływania fotografii. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny), wykładowca Akademii Fotografii w Warszawie. Prace artysty znajdują się w kolekcjach Muzeum Huis Marseille w Amsterdamie oraz Fundacji Sztuki Polskiej ING.

fot. Bownik, "Przejście", 2013

9.04.2014

A oto obiecana dokumentacja ze spotkania ”Jak zrobić dobre zdjęcie, czyli czego chciałyby nas nauczyć podręczniki fotograficzne”, którego gospodarzem był Paweł Szypulski. Przypominamy także, że jesienią ukaże się Pawła książka poświęcona podręcznikom!

Jeszcze raz bardzo dziękujemy Gospodarzowi za świetny wykład i Wam za liczną obecność!














3.04.2014

Bardzo dziękujemy za wczorajsze spotkanie!
Pawłowi Szypulskiemu za pasjonujący i dowcipny wykład o podręcznikach fotograficznych.
Wam, Drodzy Miłośnicy Fotografii, za niezwykle liczną obecność i pytania.
Barowi Studio i całej jego ekipie za czułą gościnę.

Wkrótce relacja fotograficzna, a my już zapraszamy na kolejne spotkanie. 23 kwietnia o godz. 18:00 Bownik i "Jak czytać zdjęcia, czyli interpretacje współczesnej fotografii". Będziemy na Was czekać!