29.04.2014

Zapraszamy na czwarte spotkanie w ramach cyklu WSZYSCY JESTEŚMY FOTOGRAFAMI VOL. 1! 

Już 7 maja (środa), o godz. 19:00, Agnieszka Pajączkowska opowie o “Fotografiach rodzinnych w działaniu, czyli po co oglądać stare zdjęcia”. 

Poniżej więcej szczegółów. Spotkanie tradycyjnie zakończy dyskusja. Miejsce: barStudio w Teatrze Studio, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie! Czekamy na Was!

Mamy dla Was specjalną prośbę od prowadzącej: "Chcesz dołączyć do spotkania swoją opowieść o rodzinnej fotografii? Zapraszamy do przesłania wybranego, zeskanowanego/sfotografowanego zdjęcia z własnego rodzinnego albumu na adres wszyscyjestesmyfotografami@gmail.com lub przyniesienia go na spotkanie na nośniku cyfrowym. Zachęcamy do wybrania fotografii, z którą wiąże się opowieść, anegdota lub historia - o sfotografowanej osobie / sytuacji / samym zdjęciu jako przedmiocie. Podczas spotkania będzie czas, aby obejrzeć wszystkie zdjęcia i posłuchać wybranych opowieści."

Oto szczegóły spotkania:
Przedwojenne zdjęcie z białym niedźwiedziem, spacer pod rękę po słonecznej ulicy, wizyta w fotograficznym studio. Powojenny portret w obozowym pasiaku, kolorowana farbami fotografia ślubna, zdjęcie na molo w Sopocie lub do dokumentu, z dedykacją. Tak może wyglądać zestaw zdjęć wyszukanych na targu staroci, fotografie z jednego rodzinnego albumu lub pliki pozgrywane z internetowych, ogólnodostępnych archiwów fotograficznych. Większość z nas takie zdjęcia ma lub zna, czasami budzą fascynację, czasami nudę. O co warto pytać fotografie rodzinne i prywatne? Jak zmienia się ich status, gdy trafiają do publicznego obiegu? Jak są używane? W jaki sposób i dlaczego warto o nich rozmawiać, jak docierać do tych, których na próżno szukać w Internecie? Przykładem będą konkretne fotografie, zbiory archiwalne, ale również – działania i projekty społeczno-artystyczne. Zapraszamy, aby na spotkanie przyjść z wybranym, zeskanowanym zdjęciem z własnego rodzinnego albumu.

Agnieszka PajączkowskaAnimatorka kultury, kulturoznawczyni, doktorantka w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW. Zajmuje się fotografią w perspektywie studiów wizualnych, w szczególności jej relacją z badaniem historii i pamięcią o Zagładzie w Polsce. Od 2007 roku związana z Towarzystwem Inicjatyw Twórczych "ę". Koordynowała m.in. "Seminarium wizualne" i "Migawki. Seminarium fotograficzne". Jest Latającą Animatorką Kultury - zajmuje się edukacją wizualną, wspieraniem projektów lokalnych i używaniem fotografii w działaniach społeczno-kulturalnych. Ze Stowarzyszeniem Katedra Kultury od 2008 roku realizuje projekty dla lokalnych społeczności. Prowadzi Wędrowny Zakład Fotograficzny.

Fot. Agnieszka Pajączkowska (2), Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" oraz Karolina Sobel

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz