12.11.2015

"Czego chcą od nas obrazy mody, czyli jak zdjęcia ludzi w ubraniach opisują kulturę". Prowadzenie: Karolina Sulej

Zapraszamy na kolejne spotkanie. Tym razem w roli głównej Karolina Sulej, a temat wieczoru brzmi: "Czego chcą od nas obrazy mody, czyli jak zdjęcia ludzi w ubraniach opisują kulturę". Do zobaczenia 19 listopada, o godz. 19:00.

Bronisław Malinowski napisał, że poprzez refleksję nad zwyczajami żywieniowymi i życiem seksualnym można badać daną kulturę jako całość. Ubranie oraz związane z nim zachowania i zwyczaje mogą w analogiczny sposób pozwolić na przyjrzenie się kulturze współczesnej. Moda byłaby więc jednym ze sposobów, żeby opowiedzieć sobie o nas samych. Fotografia mody zaś narzędziem do rejestracji, komentowania albo kształtowania tego procesu. Fotografia mody bowiem to nie tylko zdjęcia szczupłych modelek w kolorowych magazynach, ale też to, co znajduje się w domowych archiwach, bibliotekach, instytucjach państwowych, gdzie modowa treść na pierwszy rzut oka pozostaje niezauważona. Od zdjęć dziewcząt z okupowanej Warszawy, aż po fotografie z Instagrama przedstawiające modeli i modelki, którzy stali się znani z uwagi na defekty swojego ciała - będziemy omawiać te projekty i obrazy, które zadają najtrudniejsze pytania o to, jak patrzy się na wygląd, ubranie i jakie wyciągamy z tego wnioski.

Karolina Sulej
Dziennikarka Gazety Wyborczej i doktorantka w IKP UW, gdzie pracuje nad doktoratem o modzie w czasie II wojny światowej i działa w Zespole do Badań nad Modą. W listopadzie ukazała się jej debiutancka książka non-fiction "Modni. Od Arkadiusa do Zienia.“, opowiadająca o modzie polskiej po 1989 roku. Współkuratorka wystawy “Pogranicza mody“ w czasie Miesiąca Fotografii w Krakowie poświęconego modzie oraz była redaktorką naczelną magazynu „Maj“, który ukazał się w czasie tego festiwalu jako “wystawa w papierze“. Wraz z Anną Kałużą i Sylwią Chutnik prowadzi na TVP KULTURA program poświęcony literaturze – „Cappucino z książką“.


Nz okładka magazynu "Wysokie Obcasy".
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz