14.04.2016

"Faktyczne i fikcyjne, czyli o inscenizacji w fotografii”. Prowadzenie: Joanna Piotrowska

Zapraszamy na drugie spotkanie piątej edycji!. 21 kwietnia o godz. 18:00 naszym gościem będzie Joanna Piotrowska, tematem "Faktyczne i fikcyjne, czyli o inscenizacji w fotografii”.

Aranżowanie przedmiotów lub ludzi przed obiektywem aparatu jest początkiem historii tego medium. Inscenizacja od zawsze była domeną portretu, fotografii komercyjnej a także praktyki surrealistów. W latach 80. XX w. z początkiem postmodernizmu na stałe wkroczyła do sztuki. Manipulowana rzeczywistość nie zaskakuje dzisiejszych odbiorców dla których obecne znaczenie fotografii jest o wiele szersze niż dokumentowanie rzeczywistości. Dobrze zainscenizowana i zrealizowana scena, jak dobre kłamstwo, posługuje się odpowiednią ilością fantazji, aby finalny efekt wyprowadzał widza z pewności czy to, na co patrzy, jest faktyczne czy fikcyjne.

Joanna Piotrowska
Fotografka i autorka instalacji. Absolwentka Royal College of Art w Londynie. W swoich pracach koncentruje się na analizie sytuacji opresyjnych, formalnie nawiązując do stylistyki klasycznego czarno-białego dokumentu. Laureatka Jerwood/Photoworks Award oraz nagrody głównej w konkursie First Book Award za cykl “Frowst”, który ukazał się w formie książkowej nakładem brytyjskiego wydawnictwa MACK. W 2014 roku znalazła się na liście stu osób redefiniujących styl i kulturę wybranych przez magazyn Dazed. Jej prace były wystawiane w Polsce i za granicą.


fot. Julia Margaret Cameron, “The Kiss of Peace”, 1869

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz