10.05.2016

“Spacer po linie, czyli między komercją a sztuką”. Prowadzenie: Andrzej Świetlik

Zapraszamy na kolejne spotkanie, które odbędzie się wyjątkowo w środę 18 maja, godz. 19:00. Tym razem na scenie Andrzej Świetlik, a temat wieczoru “Spacer po linie, czyli między komercją a sztuką”.  

Ten temat jest rodem z moich doświadczeń i odwiecznych rozterek z nich wynikających. Przygotowując się do spotkania w ramach WJF rozmawiałem z kilkoma osobami wykonującymi fotografie z różnych powodów: ekspresji artystycznej, praktyki zarobkowej /różnych specjalizacji/, hobby, pamiątkowej... Starałem się dowiedzieć, czy/jak określają pole swojej aktywności oraz prosiłem o komentarz na temat tego rodzaju fotografii, której nie uprawiają, która jest na antypodach ich zainteresowań i praktyki. Zestawienie tych wypowiedzi dało niezwykle ciekawy obraz, niczym kolaż różnych postaw ideowych i ich konsekwencji. Do tego dokładam swoją opowieść o fotografii „Łodzi Kaliskiej“ ulokowanej w polu sztuki oraz fotografii komercyjnej, dającej środki na życie i realizację projektów artystycznych. Omawiam wzajemny wpływ jednego doświadczenia na drugie oraz zastanawiam się gdzie jestem dzisiaj jako osoba zanurzona przez wiele lat w świecie fotografii i sztuki. W rozmowach udział wzięli m.in.: Zofia Kulik, Zbigniew Libera, Paweł Bownik, Jacek Kołodziejski… Andrzej Świetlik 

Andrzej Świetlik
Współtwórca awangardowo-anarchistycznej grupy Łódź Kaliska. Aktywny na polu sztuki i reklamy. Absolwent ASP w Warszawie. Głównym tematem jego zdjęć jest człowiek, od portretu po artystyczną impresję. Autor wielu wystaw indywidualnych, m.in.: “Portrety świetliste”, “Ciszej nieco”, “Jak dzieci”, “Nadziei 5”, “Bajki”, “Błękitny Świetlik”, “Artyści starali się przychodzić, chętnie”. Wspólnie z artystami Łodzi Kaliskiej wielokrotnie wystawiał w prestiżowych galeriach na całym świecie: w Marsylii, Tokio, Pekinie, Wiedniu, Kolonii, Budapeszcie. Jego prace znajdują się w zbiorach państwowych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Łódź Kaliska, "Siostry wg Łodzi Kaliskiej" 1989
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza