27.11.2016

“Fotografia i śmierć, czyli jak pokazać koniec”. Prowadzenie: Tomasz Ferenc

Gorąco zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach Wszyscy Jesteśmy Fotografami vol. 6: “Fotografia i śmierć, czyli jak pokazać koniec”. Prowadzenie: Tomasz Ferenc – 5 grudnia, godz. 19:00

Pisanie i mówienie o relacjach fotografii i śmierci ma już długą tradycję, oraz swego rodzaju klasyków. Tego rodzaju wątki pojawiały się w tekstach Rolanda Barthesa, Susan Sontag, Borisa von Brauchitscha, ale także u wielu innych autorów zajmujących się tym medium. Fotografię mortualną bada się na wiele sposób, stosując perspektywę historyczną, filozoficzną, socjologiczną, antropologiczną a nawet estetyczną. Co ciekawe pierwsza refleksja o mortualnej naturze fotografii pojawiała się już kilka lat po jej oficjalnym opatentowaniu. Od tego czasu temat nieustannie powraca i wydaje się, że nic nie jest w stanie tego zmienić. W czasie wystąpienia pokazane zostaną różne wątki pokazujące proces teoretycznego uwikłania fotografii w relacje ze śmiercią oraz fotograficzne egzemplifikacje tego zjawiska.

Tomasz Ferenc
Pracuje w Katedrze Socjologii Sztuki i Edukacji UŁ, wykłada w łódzkiej PWSFTviT. Jego zainteresowania koncentrują się na szeroko rozumianych badaniach kultury wizualnej (ze szczególnym naciskiem na fotografię) oraz na problematyce emigracyjnej. Autor książek: “Fotografia. Dyletanci, amatorzy i artyści” (2004), “Artysta jako Obcy. Socjologiczne studium polskich artystów na emigracji” (2012), “Dennis. Biographical story of an American” (2014). Redaktor i współredaktor kilku antologii tekstów, artykułów oraz tekstów popularnonaukowych.

fot. Enrique Metinides, Primer plano de mujer rubia arrollada e impactada contra un poste, en avenida Chapultepec, Ciudad de Mexico, 1979


24.11.2016

Fotograficzne podsumowanie spotkania “Niewinność czy skandal, czyli o dziecku w fotografii”

Fotograficzne podsumowanie spotkania “Niewinność czy skandal, czyli o dziecku w fotografii”, które poprowadziła Anna Grzelewska.
Jeszcze raz ogromnie dziękujemy Prowadzącej i Wam, Miłośnicy Fotografii! 


fot. Bartek Zaborowski/GRID Images




Zdjęcie z cyklu Anny Grzelewskiej "Julia Wannabe"
 




Richard Prince, "Spiritual America"


Brooke Shields w filmie "Pretty Baby"

Brooke Shields na zdjęciach Garry'ego Grossa

Lewis Carroll

Lewis Carroll


Wilhelm von Gloeden

Wilhelm von Gloeden

Wilhelm von Plüschow



Anja Ringgren Lovén, założycielka organizacji charytatywnej African Children's Aid Education and Development Foundation (ACAEDF), która uratowała dziko żyjącego dwuletniego chłopca błąkającego się po ulicach Nigerii

Nick Ut, "The Napalm Girl", 1972

Nick Ut, "The Napalm Girl", 1972


Chłopiec, który został sfotografowany przez aparat umieszony na samochodzie Googla robiącego zdjęcia użyte później do stworzenia internetowej mapy. Chłopiec ubrany tylko w buty stał obok samochodu (jego numery rejestracyjny został wymazany) w ogrodzie swojej babci. Oprogramowanie firmy automatycznie zasłoniło tablice rejestracyjne samochodu, ale – nie wykrywając ludzkiego ciała – pozostawiło jego postać nie zakrytą. Matka chłopca powiedziała, że nie miała pojęcia, że takie zdjęcie zostało zrobione i oskarżyła Google o naruszenie prywatności syna.

Podręcznik wychowania seksulanego.


Podręcznik wychowania seksulanego.



Sally Mann, "The Last Time Emmett Modeled Nude", 1987

Heather Whitten, Untitled, 2014











21.11.2016

Dziękujemy!

Gorąco dziękujemy Annie Grzelewskiej za dzisiejsze fascynujące spotkanie i Wam, Drodzy Miłośnicy Fotografii, za wspaniałą obecność i pytania!


Już dziś spotkanie z Anną Grzelewską!

Już dziś o godz. 19.00 spotkanie zatytułowane “Niewinność czy skandal, czyli o dziecku w fotografii”, które poprowadzi Anna Grzelewska.
Zapraszamy gorąco do barStudio!


fot. Anna Grzelewska, Z cyklu "Julia Wannabe"


17.11.2016

“Niewinność czy skandal, czyli o dziecku w fotografii”. Prowadzenie: Anna Grzelewska

W poniedziałek, 21 listopada o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie zatytułowane “Niewinność czy skandal, czyli o dziecku w fotografii”, które poprowadzi Anna Grzelewska. 
Będziemy na Was czekać tradycyjnie w barStudio!

Jak zmieniała się konwencja przedstawiania dzieci w fotografii? Dlaczego zdjęcia, które przez dziesięciolecia funkcjonowały w przestrzeni publicznej, teraz z niej znikają? Co się stało, że w 2010 roku na wystawie pt. “Pop Life” w londyńskiej Tate Modern znana praca Richarda Prince’a z lat 80. XX wieku pt. „Spiritual America”, przedstawiająca nagą 10-letnią Brooke Shields, zostaje ocenzurowana i niedopuszczona do prezentacji? Z witryn zakładów fotograficznych znikają zdjęcia gołych bobasów, podręczniki medyczne także takich fotografii już nie prezentują. Coraz częściej słyszymy również o interwencjach policji “zapobiegających” przypadkom szerzenia treści pedofilskich, nie tylko wobec artystów, ale także rodziców prezentujących nagie zdjęcia własnych dzieci.

Można zaryzykować twierdzenie, że obecnie jesteśmy świadkami narodzin nowego kulturowego tabu – nagości dziecięcej. Utożsamianie zdjęcia z rzeczywistością z jednej strony oraz panika moralna związana z lękiem przed „złym obcym”, który mógłby czerpać niezdrową przyjemność z oglądania takich fotografii z drugiej, powodują realne skutki w rzeczywistości.
Warto zatem przyjrzeć się zmianom w funkcjonowaniu zdjęć nagiego ciała dziecka jako czynnika, w którym kondensują się zachodzące współcześnie zmiany kulturowe i społeczne.

Anna Grzelewska
Fotografka. Studiowała Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest również absolwentką Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii filmowej Andrzeja Wajdy i doktorantką ITF w Opawie. Laureatka wielu nagród, m.in. Lens Culture Emerging Talent Award w San Francisco, drugiej nagrody w konkursie Grand Prix Fotofestiwalu w Łodzi i finalistka 29. Festival International De Mode & De Photographie w Hyères. Wystawia w Polsce i za granicą. Od 2010 roku współpracuje ze Zbigniewem Liberą przy realizacji jego prac m.in. “Wyjście ludzi z Miast”, “Lekcja historii”, “Wolny Strzelec”, “Śmieć patrioty”.

fot. Anne Brigman, "The Wondrous Globe", 1912


12.11.2016

Fotograficzne podsumowanie spotkania pt. “Zagubieni w fotografii, czyli między dokumentem a sztuką”

Fotograficzne podsumowanie spotkania z Agnieszką Rayss. Jeszcze raz pięknie dziękujemy prowadzącej i publiczności. Ukłony także dla baru Studio :) 
Niebawem szczegóły kolejnego spotkania. 
Fot. Bartek Zaborowski/GRID Images 






Zdjęcie z cyklu "American Dream" Agnieszki Rayss


Zdjęcie z cyklu "Tu się zaczyna koniec miast" Agnieszki Rayss

Winterreise | Russia, (1998/99) Luc Delahaye

Zdjęcie z cyklu "Recent History" Luca Delahaye






Zdjęcia Richarda Mosse




Adam Broomberg i Oliver Chanarin "The Day Nobody Died" (2008)

Simon Norfolk i John Burke " Photography from the war in Afghanistan"

Fotografia Thomasa Strutha

Fotografia Thomasa Strutha