17.11.2016

“Niewinność czy skandal, czyli o dziecku w fotografii”. Prowadzenie: Anna Grzelewska

W poniedziałek, 21 listopada o godz. 19.00 zapraszamy na spotkanie zatytułowane “Niewinność czy skandal, czyli o dziecku w fotografii”, które poprowadzi Anna Grzelewska. 
Będziemy na Was czekać tradycyjnie w barStudio!

Jak zmieniała się konwencja przedstawiania dzieci w fotografii? Dlaczego zdjęcia, które przez dziesięciolecia funkcjonowały w przestrzeni publicznej, teraz z niej znikają? Co się stało, że w 2010 roku na wystawie pt. “Pop Life” w londyńskiej Tate Modern znana praca Richarda Prince’a z lat 80. XX wieku pt. „Spiritual America”, przedstawiająca nagą 10-letnią Brooke Shields, zostaje ocenzurowana i niedopuszczona do prezentacji? Z witryn zakładów fotograficznych znikają zdjęcia gołych bobasów, podręczniki medyczne także takich fotografii już nie prezentują. Coraz częściej słyszymy również o interwencjach policji “zapobiegających” przypadkom szerzenia treści pedofilskich, nie tylko wobec artystów, ale także rodziców prezentujących nagie zdjęcia własnych dzieci.

Można zaryzykować twierdzenie, że obecnie jesteśmy świadkami narodzin nowego kulturowego tabu – nagości dziecięcej. Utożsamianie zdjęcia z rzeczywistością z jednej strony oraz panika moralna związana z lękiem przed „złym obcym”, który mógłby czerpać niezdrową przyjemność z oglądania takich fotografii z drugiej, powodują realne skutki w rzeczywistości.
Warto zatem przyjrzeć się zmianom w funkcjonowaniu zdjęć nagiego ciała dziecka jako czynnika, w którym kondensują się zachodzące współcześnie zmiany kulturowe i społeczne.

Anna Grzelewska
Fotografka. Studiowała Kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim, jest również absolwentką Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii filmowej Andrzeja Wajdy i doktorantką ITF w Opawie. Laureatka wielu nagród, m.in. Lens Culture Emerging Talent Award w San Francisco, drugiej nagrody w konkursie Grand Prix Fotofestiwalu w Łodzi i finalistka 29. Festival International De Mode & De Photographie w Hyères. Wystawia w Polsce i za granicą. Od 2010 roku współpracuje ze Zbigniewem Liberą przy realizacji jego prac m.in. “Wyjście ludzi z Miast”, “Lekcja historii”, “Wolny Strzelec”, “Śmieć patrioty”.

fot. Anne Brigman, "The Wondrous Globe", 1912


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz